PHP چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

هر کاری. PHP به صورت اصلی بر روی اسکریپت نویسی سمت سرور تمرکز دارد ، بنابراین شما می توانید هر کاری که دیگر برنامه های CGI می توانند انجام دهند ، از جمله جمع آوری داده های فرم ، تولید محتوای صفحات پویا و داینامیک ، یا ارسال یا دریافت کوکی ها. اما PHP بیشتر از اینها را انجام می دهد.

سه ناحیه اصلی که اسکریپت های PHP استفاده می شوند ، وجود دارد.

  • اسکریپت نویسی سمت سرور. این فیلد هدف اصلی و سنتی برای PHP می باشد. شما برای انجام این کار به سه چیز نیاز دارید. پارسر PHP (CGI یا ماژول سرور) ، یک وب سرور و یک مرورگر وب. شما نیاز به اجرای وب سرور ، به همراه نصب اتصال PHP دارید. شما می توانید به خروجی برنامه PHP توسط یک مرورگر وب دسترسی داشته باشید ، و از طریق سرور صفحات PHP را مشاهده نمائید. همه اینها می توانند بر روی ماشین خانگی شما اجرا شوند در صورتی که شما فقط مایل به بررسی اجمالی برنامه نویسی PHP می باشید.
  • اسکریپت نویسی خط فرمان. شما می توانید یک اسکریپت PHP را بدون هیچ سرور یا مرورگری ایجاد و اجرا نمائید. شما فقط نیاز به پارسر PHP جهت استفاده از این راه دارید. این نوع از استفاده برای اسکریپت های ساده ای که با استفاده از cron اجرا می گردند ایده آل است (در *nix یا Linux) یا Task Scheduler (در Windows). این اسکریپت ها همچنین می توانند برای وظایف پردازش متن ساده مورد استفاده قرار بگیرند.
  • نوشتن برنامه های دسکتاپ. PHP شاید بهترین زبان جهت ایجاد یک برنامه desktop با یک رابط کاربری گرافیکی نباشد ، اما اگر شما با PHP به خوبی آشنا هستید ، و مایل به استفاده برخی ویژگی های حرفه ای PHP در برنامه های سمت client می باشید ، می توانید از PHP-GTK جهت نوشتن چنین برنامه هایی استفاده نمائید. شما همچنین قادر به نوشتن برنامه های cross-platform از این راه می باشید. PHP-GTK یک الحاقه برای PHP می باشید ، و در توزیع اصلی قابل دسترس نمی باشد. در صورتی که به PHP-GTK علاقه مند هستید ، سایت آن را بازدید نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *