چگونه ویندوز XP را در ویندوز ۸ اجرا کنیم؟

xp in virtualboxمایکروسافت به کاربران ویندوز ۷ راهی را برای اجرای ویندوز XP نشان داده بود که از طریق استفاده از Windows XP Mode در ویندوز ۷ بود. که بوسیله ی آن کاربران می توانستند از برنامه های ویندوز XP در ویندوز ۷ استفاده کنند.

با آمدن ویندوز ۸ دیگر آن حالت به وسیله ی مایکروسافت پشتیبانی نمی شود و اگر بخواهید ویندوز XP را در یک ماشین مجازی Virtual Machine اجرا کنید باید لایسنس ویندوز XP را بخرید. ما اینجا راهی را به شما نشان می دهیم که بوسیله ی آن نیازی به خرید لایسنس جدا برای XP پیدا نمی کنید.

xp in virtualbox

داخل فایل WindowsXPMode_en-us.exe یک فایل VirtualXPVHD هست که شامل ویندوز XP مجازی هست که شما می توانید آن را در VirtualBox اجرا کنید. مراحل کار به این ترتیب است:

۱٫ WindowsXPMode_en-us.exe را از مایکروسافت دانلود کنید. در این مرحله شاید نیاز به اجرای validation tool برای اثبات اینکه ویندوز شما تقلبی نیست داشته باشید.

۲٫ سپس از برنامه ی ۷-Zip یا یک برنامه ی مشابه دیگری برای باز کردن آن فایل اجرایی دانلود شده استفاده کنید.

۳٫ داخل فایل، فایل “sources/xpm” را پیدا کنید و آن شاخه را در هارد خودتان extract کنید یعنی از حالت فشرده خارج کنید.

۴٫ در نهایت، در آن فایل xpm استخراج شده، شما یک فایل به نام VirtualXPVHD می یابید. پسوند VHD را به آن اضافه کنید.

در VirtualBox فایل VirtualXPVHD را در یک Virtual Machine متصل کرده و اجرا کنید. حالا شما ویندوز XP mode را که ویندوز XP را اجرا می کند را در ویندوز ۸ اجرا کرده اید و نیازی به لایسنس ویندوز XP ندارید.

شما این کار را می توانید به وسیله ی مجازی سازی خود ویندوز ۸  (Hyper-V)هم انجام دهید ولی آن ویژگی فقط در ویندوز ۸ نسخه ی Pro موجود است.

نکته: شما باید فایل xpm را که خودش یک فایل فشرده هست extract کنید. فایل VirtualXPVHD داخل آن فایل فشرده است. سپس فایل VirtualXPVHD را به VirtualXPVHD.vhd تغییر نام دهید و از آن به عنوان هارد مجازی در virtualbox استفاده کنید.

ترجمه شده توسط: سعید در لرنسافت learnsoft.ir

منبع: lifehacker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *