فیلم آموزش ASP.NET MVC – بخش نهم

فیلم آموزش ASP.Net MVC 4 به زبان فارسی

فیلم آموزش ASP.Net MVC 4 به زبان فارسی

با بخش نهم از آموزش ASP.NET MVC در خدمت شما هستیم.

در این دوره ی آموزشی تا کنون به شما نشان دادیم که چگونه یک پروژه ی جدید ASP.NET MVC را ایجاد بکنید و همچنین تئوری الگوی MVC رو توضیح دادیم که این فریمورک رو اجرا میکنه. حالا وقت این هست که مقداری از اون تئوری رو به عمل دربیاریم، برای این کار شروع به ساختن Model میکنیم که برای درست کردن سایت ما مورد نیاز هست. از اونجایی که ما یک سایت حراج آنلاین رو درست می کنیم، منطقی این هست که ابتدا شروع به ساختن مدل Auction یعنی همون مدل جراج بکنیم.

همونطوری که قبلا در ویدیویهای قبلی اشاره شد، Model مدل فقط یک اسم هست برای یک کلاس که دارای مقداری اطلاعات یعنی data و احتمالا مقداری behavior یا همون رفتار هست. بنابراین برای ساختن مدل حراج، به سادگی یک کلاس درست بکنید و اسمش رو auction بزارید و اون رو در شاخه ی Model سایت درست بکنید. برای انجام این کار شما میتونید روی شاخه ی Model راست کلیک کرده و Add رو انتخاب بکنید و از زیرمنوی آن class رو انتخاب کنید بعد اسم کلاس رو auction بزارید. بعد روی Add کلیک کنید تا ویژوال استودیو فایل مربوطه رو درست کرده و به solution شما اضافه بکنه.


حالا ما یک کلاس داریم که می تونیم توش رفتارها یعنی behaviors و خصوصیات یعنی Properties رو ایجاد کنیم. من مقداری خصوصیت اضافه کردم که حراج رو تعریف میکنن. اول خصوصیت Id رو درست کردم که صرفا یک فیلد شناسه هست برای متمایز کردن یک حراج از دیگری. بعد خصوصیت های Title و Description رو درست کردم تا برای هر حراجی یک نام و توضیح داشته باشیم تا بدونیم که اسم حراج چیست و نیز بدانیم که اون حراج درباره چیست. بعد یک خصوصیت دیگری به اسم ImageUrl درست کردم که کاربران می تونن اون رو با یک آدرسی که به یک تصویر اشاره می کنه پربکنن. تصویری که کالای حراج شده رو نشون می ده. بعد ما باید بدونیم که حراج چه زمانی شروع میشه و چه زمانی پایان می یابه بنابراین من خصوصیت StartTime و EndTime رو درست کردم.

و نهایتا ما باید بدونیم قیمت حراج چقدر است، ما یک خصوصیت StartPrice درست کردیم که کاربران باید اون رو وارد کنند موقعی که حراج رو در لیست ثبت می کنن و درنهایت ما قیمت فعلی یعنی CurrentPrice که همون قیمت پیشنهادی خریداران رو نشون میده رو درست کردیم. من این CurrentPrice رو به صورت قابل نال شدن درست کردم که این رو نشون میده که ممکنه کالاهای حراج شده قیمت پیشنهادی ای نداشته باشن بخاطر اینکه ممکنه هیچ خریداری نداشته باشن. ما این مدل حراج رو همونطور که در طول این دوره آموزشی جلو میریم با ویژگی ها و رفتارهای بیشتری گسترش خواهیم داد ولی برای شروع همین کافی هست.

قبل از اینکه ما ادامه بدیم باید بگم که شاخه ی Model یک قراردادی هست برای مرتب کردن کدها. یعنی شما حتما لزومی نداره که مدل هاتون رو در این شاخه قرار بدهید. برای اینکه همه چی رو به صورت ساده نگه داریم در طول این دوره آموزشی من مدل ها رو در شاخه ی مدل درست خواهم کرد ولی بهتر این هست که این مدلها رو در یک پروژه ی دیگری دخیره بکنید و من به شما پیشنهاد می کنم که وقتی دارید پروژه های ASP.NET MVC خودتون رو درست می کنید اون کار رو بکنید. حالا که مدلمون رو درست کردیم به ویدیوی بعدی برید تا ببینید که چطوری کنترلر در عمل از مدل استفاده میکنه.

آموزش ASP.NET MVC بخش نهم

آموزش ASP.NET MVC بخش نهم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *